Освітня програма «Електроенергетика».
Профільований пакет 05 - «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології»

Спеціальність 141 - «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»

ОписОпис

Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології – це сучасна освітня програма спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», спрямована на підготовку інженерів-електриків в галузі електроенергетики в частині енергозбереження та підвищення енергоефективності процесів виробництва, передачі, розподілу та споживання електроенергії, а також використання різноманітних відновлюваних (сонячних, вітрових та інших) і вторинних джерел енергії. Підготовка таких фахівців на кафедрі розпочата у 2000 році після створення в Україні органів державної системи з питань енергоефективності та енергозбереження. Важливість цієї освітньої програми визначається актуальними задачами зниження споживання енергоресурсів і зменшення енергетичної складової собівартості продукції в Україні й усьому світі.

Бакалаврат

Випускники бакалаврату є фахівцями з аналізу споживання енергоресурсів, засобів економії електричної та теплової енергії, проведення енергетичного аудиту, в тому числі тепловізійного контролю, на підприємствах, в організаціях і у побутовому секторі. Крім того, наші випускники є класичними інженерами-електриками-енергетиками в самому широкому сенсі цього слова. Вони вивчають усі види джерел енергії, знайомляться з новими енергоефективними та інформаційними технологіями, вивчають енергетичну політику та законодавство. Майже всі спеціальні дисципліни орієнтовані на набуття практичних навичок та вмінь. Студенти проходять практику на найсучасніших енергетичних об'єктах України, зокрема на підприємствах компанії ДТЕК.

Освітня програма підготовки бакалавра «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології» розроблена для здобувачів вищої освіти, які прагнуть стати фахівцями у сферах інженерної та наукової діяльності в електроенергетиці. Її головною перевагою є орієнтація на формування максимально широкого науково-технічного світогляду майбутнього професіонала та вивчення самих сучасних технологій виробництва, передачі та розподілу електроенергії, економії енергоресурсів та фінансової оцінки інвестиційних проєктів, створення системи енергетичного менеджменту та аудиту. Програма дає можливість далі успішно навчатись на кваліфікаційному рівні магістра, крім основної, за будь-якою програмою спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».

Основні курси, що вивчаються в межах освітньої програми підготовки бакалавра «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології»:

  • Електротехнічні матеріали
  • Електричні машини
  • Основи електроенергетики
  • Електрична частина станцій та підстанцій
  • Електричні системи й мережі
  • Перехідні процеси в електроенергетичних системах
  • Математичні задачі енергетики
  • Теплоенергетичні системи та комплекси
  • Енергоефективний електропривод
  • Основи електропостачання та електрозбереження
  • Основи енергетичного менеджменту
  • Енергетичний аудит
  • Облік та керування електроспоживанням
  • Мікропроцесорна техніка
  • Економічна оцінка задач енергозбереження
  • Основи автоматизованого управління в енергетиці.

Випускники-бакалаври з успіхом можуть працювати на електроенергетичних і промислових підприємствах в службах енергозбереження, в державних установах з реалізації питань енергоефективності, в енергосервісних компаніях і службах, в галузевих наукових, проєктних організаціях і установах.

Магістратура

Випускники магістратури є фахівцями з проєктування, модернізації, розробки та фінансової оцінки інвестиційних енергосервісних проєктів, складання енергетичних паспортів. Крім того, це класичні інженери-електрики-дослідники. Вони вивчають сучасні методи комп'ютерного моделювання енергетичних процесів і об'єктів, сучасні методики проєктування енергоефективних систем енергозабезпечення як промислових підприємств, так і непромислового (побутового) сектору з застосуванням сучасного обладнання та приладів для проведення енергетичного аудиту, вивчають правила розрахунків та складання норм споживання енергоресурсів на підприємствах та в організаціях. Студенти виконують реальні дипломні проєкти та роботи з актуальних тем за вихідними даними енергетичних обстежень сучасних підприємств, закладів освіти, побутових будівель та інших енергетичних об'єктів України.

Освітня програма підготовки магістра «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології» розроблена для здобувачів вищої освіти, які прагнуть стати кращими фахівцями у сферах інженерної та наукової діяльності в галузі електричної інженерії. Вони здатні розв'язувати складні спеціалізовані задачі та розв'язувати практичні проблеми, у тому числі інноваційного характеру, під час професійної діяльності у галузі енергозбереження в електроенергетиці. Головною перевагою програми підготовки є орієнтація на опановування актуальними компетенціями та знаннями з самих сучасних технологій обліку та економії енергоресурсів, фінансової оцінки інвестиційних проєктів з підвищення енергоефективності, розробки сучасних засобів і заходів з енергозбереження. Програма дає можливість далі навчатись в аспірантурі на науковому кваліфікаційному рівні PhD за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».

Основні курси, що вивчаються в межах освітньої програми підготовки магістра «Енергетичний менеджмент та енергоефективні технології»:

  • Основи наукових досліджень
  • Моделювання електроенергетичних і електромеханічних систем та пристроїв
  • Проєктування електроенергетичних і електромеханічних систем та пристроїв
  • Технології, проблеми та перспективи розвитку галузі
  • Надійність та діагностика
  • Системи відновлювальної енергетики та вторинні енергоресурси
  • Енергетичний менеджмент та аудит
  • Енергетична політика України та маркетинг енергії
  • Якість електричної енергії та керування якістю
  • Екологічні аспекти енергетики
  • Облік і вимірювання параметрів енергоносіїв.

Випускники-магістри з успіхом можуть працювати в науково-дослідних інститутах НАН України, галузевих, наукових і проєктних організаціях, вищих навчальних закладах МОН України, наукових центрах і компаніях, підприємствах та установах електроенергетичного та електротехнічного профілю, на промислових підприємствах в службах енергозбереження, розрахунку нормативних показників споживання та в енергосервісних компаніях. Випускники мають право продовжити навчання на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти в аспірантурі кафедри.

Зворотний зв'язокЗворотний зв'язок

Запрошуємо усі зацікавлені сторони (стейкхолдерів): роботодавців, студентів, викладачів і науковців до обговорення освітньої програми та подачі пропозицій з її розвитку та вдосконалення.
Електронна адреса для листування: es@khpi.edu.ua 

(Обговорення пропозицій щодо чергового оновлення освітньої програми проходить щорічно у період з січня по квітень, затвердження оновленої програми проходить у травні)